Киселините в стомаха могат да предизвикат сериозен дискомфорт и да причинят рефлукс, чиито симптоми са свързани с гадене и повръщане. Много са причините за развитие на това заболяване, но обикновено са провокирани от типа на храната, която консумираме. Сигурно ви се е случвало да хапнете обилно и при навеждане или рязко движение на тялото да усетите как част от храната буквално се връща до гърлото ви. Усещането за парене, болка, неприятен вкус в устата са сред симптомите, които са свързани с този тип състояния. Използването на лекарства облекчава симптомите, но преди да предприемете каквото и да било лечение е добре да имате предвид, че стомашните киселини имат различен източник, който ги провокира и от това зависи начина им на лечение.
Причини запоява на стомашни киселини
Научно изследване сочи, че повече от 1/3 от населението страда от киселинен рефлукс. Състоянието е характерно за различни възрасти и се среща дори при бебета, при които стомаха е още недоразвит и връщането на част от храната се приема като нормална физиологична реакция. С израстването дори без намесата на лекарства състоянието се подобрява.
Освен при бебетата стомашен рефлукс се наблюдава и при други възрастови категории като:
- Деца;
- Тийнейджъри;
- Хора в активна възраст;
- Хора в пенсионна и старческа възраст.
Основните причини за развитието на забелването се дължат на начина на живот и обичайните навици на индивидите. Така например рискови фактори, които биха въздействали върху появата на киселини са:
- Прекомерна консумация на кофеинови напитки;
- Редовна употреба на големи количества алкохол;
- Тютюнопушене;
- Хапване на пикантна храна;
- Злоупотреба с тестени и захарни ястия и други.
Когато подлагате стомаха си на екстремни преживявания то няма как да очаквате, че всичко което консумирате ще му се отрази добре. В края на хранопровода се намира сфинктерът, който има особено важна задача, а именно да предотврати връщането на храна обратно в хранопровода. Но допускането на това връщане е неизбежно в случай, че поради нездравословен начин на живот функцията на органа е нарушена.
Защо е необходимо лечение?
Ако еднократно сте получили такъв спазъм и сте усетили връщането на стомашни киселини в следствие на преяждане не е кой знае какъв проблем. Но при положение, че състоянието се превърне в хронично и непрекъснато сте изложени на стомашен рефлукс то тогава е необходимо да потърсите специалист. Причините за това де дължат в последствията, които заболяването може да ви причини. А те никак не са за пренебрегване. Сред основните се нареждат:
- Развитие на язвена болест;
- Поява на лезии по хранопровода;
- Чести пориви на повръщане и гадене;
- Обезводнване на организма;
- Възпаление на хранопровода;
- Стесняване на хранопровода;
- Развитие на синдром на Барет, при който се променя типа на клетките, което води до развитие на рак;
- Невъзможност за нормално хранене и други.
Сериозни са рисковете за здравето и именно поради това е необходимо да се вземат сериозни мерки, които се отнасят до осигуряването на оптимално ефективно лечение с лекарства, които да повлияят на състоянието ви.
Ефективни средства и лекарства за стомашни киселини
При ранен стадий на заболяването, което все още не се е превърнало в хронично можете да заложите на билкови лекарства. Те подпомагат защитата на хранопровода и функцията на сфинктера. Особено полезни са:
- Джинджифил;
- Чай от канела;
- Анасон;
- Кардамон;
- Мента и други.
Прилагат се и някои хомеопатични лекарства като:
- Calcarea carbonica;
- Nux vomica;
- Carbo vegitalis;
- Arsenicum album;
- Natrum muriaticum;
- Zincum metallicum.
Спазването на назначен хранителен режим от лекаря ви и съответната терапия с лекарства може да ви гарантира облекчение на симптомите и осигуряване на благоприятно и даващо ефективен резултат лечение.